Geçtiğimiz haftalarda Mutfak Sanatları Akademisi’nde Deniz Ürünleri workshop’ına katıldım. Workshop’ta somonlu salata, yengeç köftesi, hindistan cevizli karides ve Thai usulü balık yaptık. Hepsini teker teker yapacağım; ilk balıkla başladım.
Sarımsak, zencefil, Meksika biberi ve bal, hiçbiri de balık yaparken kullanmaya alışık olduğumuz ürünler değil ancak sakın bu durum sizi yanıltmasın. Hepsi çok baskın olmalarına rağmen birlikte çok dengeli bir tat ortaya çıkıyor; balığa da çok yakışıyor. Bu tarif için de Çipura ideal bir balık.
Yanına ise biber, kabak gibi sebzelerden oluşan bir sote önerebilirim.

2 kişilik
3 adet kırmızı Meksika biberi (chili – ince kıyılmış) / 4 diş sarımsak (ince kıyılmış) / 50 gr taze zencefil (ince kıyılmış) /4 çorba kaşığı zeytinyağı / 2 çorba kaşığı istiridye sosu
1 çorba kaşığı bal / 2 çorba kaşığı soya sosu / 4 çorba kaşığı su
2 adet 400-600 gr’lık çipura balığı / 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı
Fırını 180 derecede ısınması için açtım. Soya sosu, bal ve suyu karıştırıp kenara koydum. Zencefil, sarımsak ve Meksika biberini ince kıydım ve bir kaseye aldım. Üzerine 2 çorba kaşığı istiridye sosu ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırdım. Onu da kenara aldım. Temizlenmiş balıkların yüzgeçlerini kestim ve balığın ortasında 6-7 cm uzunluğunda derin olmayan her iki tarafını da çarpı olacak şekilde çizdim. Büyükçe bir tavada 2-3 çorba kaşığı zeytinyağını kızdırıp balıkları koydum. 1-2 dakika pişirdikten sonra balıkları ters çevirdim. Tavayı ocaktan alıp kenarda ballı-soya soslu karışımı tavaya döktüm ve hemen tekrar ocağa koydum (bu işlemi ocak üstünde yaparsanız alev alabiliyor, o yüzden kenarda sosu ilave etmelisiniz).  Balıklar altın sarısı oluncaya kadar pişirdim. Sonra balıkları fırın tepsisine koyup (balıkları tavadan alırken dikkatli olmalısınız, çok pişirseniz derisi alırken bozulabilir) diğer sosu (sarımsaklı, zencefilli, istiridye sosunu) balıkların her iki tarafına da sürdüm. Fırına koyup 20 dakika pişirdim.