Çocukken bu keke bayılırdım, hala da çok seviyorum. Annem kağıtlı kek derdi; daha küçük kalıplara ve üstüne de nefis kendi tarifi bir çikolata sosu yapardı.

Sonra… Aradan on yıllar geçti. Birbirinden güzel pastanelerde daha büyüklerinin yapıldığını ve adına da muffin denildiğini öğrendim. İster cupcake, ister muffin deyin fark etmez, benim için kağıtlı kek.

Annemin tarifine biraz eklemeler yaptım ve çikolatalı sosunu bir sonraki sefer denemeye karar verdim. Kağıtları Kadıköy Çarşısı‘ndan aldım.

12 adet

3 yumurta
1,5 çay bardağı şeker
Yarım çay bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı zeytinyağı
3 çay bardağı un
Yarım paket kabartma tozu
Yarım paket vanilya
Yarım çay kaşığından az karbonat
Yarım çay kaşığından az tuz
2-3 damla limon suyu
Yarım su bardağı ceviz, irice dövülmüş

Fırını 180 derecede açtım. Un, kabartma tozu, vanilya, tuzu karıştırıp bir tel süzgeç yardımıyla eledim. Dövülmüş cevizleri de içine katıp karıştırdım. Yoğurt ve zeytinyağını bardaklara koyup hazırladım. 3 yumurta ve şekeri iyice beyaz olana kadar yaklaşık 7-8 dakika mikserle çırptım. Yoğurt ve zeytinyağını çırptığım hamura ekledim. Karbonatı bir çay bardağına koyup limon suyunu döküp 3-4 defa karıştırdıktan sonra onu da un ile birlikte ilave ettim (bu işlemi dökmeye yakın yapın, karbonat kabarıyor. Limon suyu ile karbonatın acı tadını kırmış oluyorsunuz). Unu azar azar dökerek bir tahta kaşık yardımıyla karıştırdım ve sonra kek kalıplarına eşit şekilde dağıttım (Eğer küçük kek kalıplarınız varsa 18 adet çıkacaktır. Çok fazla hamur koymamaya çalışın, yoksa pişirken taşabilir). 180 derecede 15-20 dakika pişirdim (küçük kağıtlarda yaparsanız 15 dakika pişirmeniz yeterli).