Bir Gabriella yemeği ile daha karşınızdayım. Yine tarifi yoktu ama iki denemem de başarılı olunca artık tarifi verme zamanı geldi diye düşündüm. Patlıcanların lezzetlenmeye başlandığı bu mevsim için de ideal bir tarif.

6 kişilik
4 orta boy patlıcan / 1 su bardağı rendelenmiş eski kaşar (pecorino varsa daha güzel oluyor tabii) / 1,5 su bardağı ekmek içi (blendardan geçirilmiş) / 3-4 diş sarımsak / Tuz / Karabiber / 1 yumurta / Kızartmak için yarım litre kadar mısırözü yağı

Patlıcanları fırında 200 derecede yaklaşık 30-40 dakika közledim (odun ateşinde yapma şansınız varsa tabii harika olacaktır). Kabuklarını soyup, saplarını kesip büyükçe bir kasenin içinde patlıcanları çatalla iyice ezdim. Eski kaşar, 1 + ¼ su bardağı ekmek içi, sarımsak, tuz, karabiber ve yumurtayı da katıp karıştırdım. Bir tepsiye kalan ¼ ekmek içini serptim. Karışımdan yarım yumurta büyüklüğünde alarak elimde yuvarlayarak köfteleri yapıp, tepsinin üzerine koydum. Tepsiyi, köftelerin her tarafı ekmek içi ile kaplanıncaya kadar sağa sola, ileri geri salladım. Kızartma yağını bir tavaya koyup kızdırdım. Köfteleri kızartıp, bir peçetenin üzerine alarak yağını emdirdim (alışkanlıkla bunu yapıyorum ama aslında köfteler hiç yağ çekmiyor), ardından servisini yaptım.

Köfteleri birkaç saat önce hazırlayıp kenara koyabilirsiniz. Yemekten kısa süre önce de kızartabilirsiniz. Tarifle ilgili bir önemli uyarım olacak; köfteleri çok büyük yapmamalısınız. Büyük yapmayınca daha çıtır oluyor.

Yemekten önce iştah kabartan bir başlangıç olarak aklınızda kalsın bu tarif…