Geçtiğimiz hafta sonu sabah erkenden tereyağlı kruvasan almaya yakındaki fırına gittiğimde kalmadığını öğrenmek hayallerimi yıktı. O an, evde yapamaz mıyım diye düşündüm ama düşünmekten de öteye gitmedim. Planım, kahve-kruvasan-nutella/çilek reçelli bir kahvaltı hazırlamaktı. Aynı hayal kırıklığını tekrar yaşamamak için bu hafta evdeki milföy hamuruyla bir deneme yapmaya karar verdim.
Milföy hamurundan evde pratik kruvasan yapmak istediğinizde bu tarifi deneyebilirsiniz.

4 Kişilik
1 küçük paket milföy hamuru (10 adet) / 2 çorba kaşığı tereyağı / 1 yumurta sarısı
Önce derin dondurucudan çıkardığım hamuru 1 saat kadar oda sıcaklığında beklettim. Tereyağını bir tavada eritip soğuttum. Yumurta sarısı ve tereyağını karıştırdım. Her bir hamurun önü ve arkasına fırça ile bu karışımı sürdüm (sürme işini hamuru avucuma alıp yaptım). Sonra hamurun bir köşesinden genişçe kıvırarak rulo haline getirdim. Yağlı kağıt serdiğim tepsiye ucu altta kalacak şekilde dizdim (ucu üste gelince pişerken hamur açılıyor ve şekli bozuluyor). 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika pişirdim.

Nutella/fındık ezmesi, çilek reçeli, kahve ile harika bir hafta sonu kahvaltısı oldu. Yaz meyveleri çıkınca yanına meyve salatası da yapmayı düşünüyorum.