Çocukluğumda bizim evde her gün çorbasından salatasına kadar en az dört çeşit yemek yapılırdı. Ben o zamanlar daha çorbayla doyardım. Bir süre sonra yemeklerde sadece çorba içer olmuştum. Sonunda annemlere yarım kase çorba içersem diğer yemeklerden de yiyebileceğimi anlattım ancak ne yazık ki yıllarca hafızamda çok iyi bir yeri olmadı çorbanın.

Yıllarca hiç çorba yapmadım diyebilirim. Son birkaç yıldır yeniden içmeye ve yapmaya başladım. Şu anda bayıla bayıla içiyorum ama hala eskiden kalma bir alışkanlıkla çorbanın yanına hiçbir şey yapmıyorum. Güzel bir ekmek o kadar. En sevdiğim çorbalar ise -beyaz renkli- yoğurtlu, kremalı olanlar…

4 kişilik
4 bardak su / Tuz / Yarım su bardağı yoğurt / Yarım su bardağı krema / 3 çorba kaşığı un / 1 yumurta sarısı / Yarım limon / 10 yaprak pazı / 2 kaşık tereyağı
Suyu kaynattım. Yoğurt, krema, un, tuz ve yumurta sarısını bir kapta çırpma teli yardımıyla çırptım. Kaynayan suya yavaş yavaş karışımı kattım. Bir yandan da çırpmaya devam ettim. Bu çorbayı ekşi yoğurt ile yapınca çok güzel oluyor. Eğer benimki gibi yoğurdunuz ekşi değilse yarım limonu sıkıp katmanızı öneririm. Kaynayana kadar da karıştırdım. Çorba kaynadıktan 1-2 dakika sonra, önceden hazırladığım pazıları ekledim (Pazıların ortalarındaki damarları alıp -ikiye kesip damarları alabilirsiniz- parmak kalınlığında kestim).  3-4 dakika daha kaynatıp altını kapattım. Uzun süre kaynatırsanız pazıların yeşil rengi kayboluyor. Tereyağını eritip -kızdırıp- onu da üstüne döküp karıştırdım.

Bu tarifi güzel yapan iki önemli nokta var. Biri ekşi yoğurt kullanılması. Diğeri de 3 çorba kaşığı unu çok koymamak. Silme olması gerekiyor (unu kaşığa alıp elinizle silebilirsiniz).