Hafta sonlarında kahvaltı için her zaman değişik şeyler denemeyi seviyorum. Bu sanırım annemden geçen bir özellik. Hafta sonları mutfaktan gelen harika kokularla uyanmak ruhuma işlemiş… Klasik kahvaltı dahi olsa mutlaka farklı şekilde yapmaya çalışıyorum. Kaşarlı omlet yapmak yerine de onu biraz havalı bir hale getirdim.

2 kişilik
4 yumurta / 4 çorba kaşığı krema ya da süt / 4 dilim kaşar ya da cheddar peyniri / Tuz / Taze kekik / 1 tatlı kaşığı tereyağı
Yumurtaları ve kremayı bir kasede çatalla çırptım. Biraz tuz ekledim. Orta boy bir tavaya tereyağını koyup erittim ve çırptığım yumurtaları tavaya döktüm. Kapağı kapalı şekilde kısık ateşte yaklaşık 10 dakika pişirdim. Ters çevirmedim. Büyükçe bir bardak yardımıyla pişen yumurtayı 4 yuvarlak elde edecek şekilde kestim. Birer parçayı alıp üstlerine bir dilim kaşar koydum. İkinci parçaları da üzerlerine kapattım. Taze kekik ile süsledim. Sandviç şekilde yumurtaları tavaya alıp arasındaki kaşar biraz eriyene kadar kısık ateşte tavanın kapağı kapalı şekilde ısıttım ve ardından servisini yaptım.

Yanına elma suyu da gayet güzel oldu. Denemenizi öneririm.