Bu böreği ne zaman ve kimden öğrendim hatırlamıyorum. Çok uzun zamandır da yapmamıştım. Yeni aldığım kilitli kalıpta denemek istedim ve sonuç mükemmel oldu diyebilirim. Yapması 5 dakika sürmedi; pişmesi de 20 dakika. Yarım saate nefis bir börek oldu.

3 yufka / 7 çorba kaşığı zeytinyağı / 6 çorba kaşığı süt / Yarım şişe soda / Yarım kalıp beyaz peynir ya da eski kaşar / 1 yumurta / Haşhaş
1 kaşık zeytinyağı ile kabı yağladım (peçete ile kolay oluyor). Bir yufkayı kaba düz şekilde serip kenarlardan taşanları kestim ve yufkaları kopararak içine gelişi güzel koydum. 2 kaşık zeytinyağı, 2 kaşık süt ve peynirin yarısını ilave ettim. Bir yufkayı daha yine gelişi güzel kopararak koydum. Üstüne yine 2 kaşık zeytinyağı, 2 kaşık süt ve peynirin yarısını ilave ettim. Kalan son yufkayı da aynı şekilde kopararak üstüne koydum. Bir yumurta, 2 çorba kaşığı süt, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım şişe sodayı çırpıp böreğin üstüne eşit şekilde döküp, haşhaş serptim. 200 derece ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirdim.