Her şey fırında levrek yapmaya karar vermemle başladı. İki büyükçe levreği fileto yaptırmak istediğimi balıkçıya söylediğim sırada, kalan parçalarla da güzel bir balık çorbası yapabilirim diye düşündüm. Hayatımda hiç balık çorbası yapmamıştım ama bu yapamayacağım anlamına gelmiyordu. Önemli olan biraz cesaret ve doğru malzemeleri birleştirmekte dedim ve balıkları alıp eve geldim.
Evet, çok güzel, balık çorbası yapmaya karar vermiştim ama nasıl ve neyle? Buzdolabını bir cesaret açtım; bir paket kereviz sapı buldum. Biraz karıştırınca, iki de havuç gördüm. Her ikisi de çorbam için uygun malzemelerdi. Renkli ve lezzetli…

Fileto yapılırken kalan balıkları orta boy bir pencereye koyup üstüne 4-5 bardak su ekleyip yaklaşık 20-25 dakika kaynattım. Balıkları ince bir süzgeç ile süzdüm. Onlar soğurken, balık suyuna ince ince doğranmış kereviz saplarını ilave ettim. Kerevizin yapraklarını ayıkladım. Onları en son pişmesine yakın koymak için ayırdım. İki havucu da yuvarlak 1/2 cm kalınlığında doğrayıp (kabuklarını soydum) suya ekledim.  Havuç biraz yumuşayınca bir limonu sıkıp içine 1 çorba kaşığı mısır nişastası koyup hızlıca çırptım (topak topak olmamalı). Biraz da tuz ekleyip kaynayan çorbaya yavaşça karıştırarak ilave ettim. Filetoların kenarlarından ikişer parmak kalınlığında kesip birkaç küçük parçaya ayırıp balıkları çorbaya koydum. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynattım. En son soğumaya bıraktığım balıkları güzelce ayıklayıp az da olsa etlerini çorbanın altını kapatmaya yakın ekledim. Kereviz yapraklarını incecik doğrayıp onları da ilave ettim. Bir dakika sonra da altını kapattım.

Kereviz, havuç ve balığın çok yakıştığını söylemeliyim. Güzelim balıkları atmayıp nefis bir çorba yapmış olmaktan dolayı da ayrıca sevdim bu çorbayı…

(4 kişilik)
Malzemeler: 2 büyükçe levrekten fileto sonrası kalan parçalar / 1 paket kereviz sapı / 2 havuç / 1 limon / 1 çorba kaşığı mısır nişastası / tuz.